DOLCE&GABBANA ANTİ-KÜRK OLUYOR

Yaşam Tarzı

Modanın uzayan anti-kürk markalar listesine katılan Dolce&Gabbana, geçtiğimiz Pazartesi günü ilerideki koleksiyonları için ‘eko-kürk’ alternatifleri deneyeceklerini belirtti. Hayvan hakları organizasyonu Humane Society International ile ortak bir açıklama yapan Dolce&Gabbana, 2022’den itibaren kürk üretimini ve satışını azaltarak tamamen kaldıracaklarını belirtti. Yine de bazı ürünlerde kürk kullanmaya devam edeceklerini belirten Dolce&Gabbana, bunun için geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülebilen sürdürülebilir alternatifler ile suni kürk kullanacaklarını belirtti.

“Dolce&Gabbana hayvan kürkü kullanımı olmayan daha sürdürülebilir bir gelecek için çalışıyor” diyen markanın Pazarlama ve İletişim Direktörü Fedele Usai, ”Tüm moda sisteminin teşvik edilmesi ve üstlenmesi gereken önemli bir sosyal sorumluluk rolü var” diye ekledi.

Geçtiğimiz senelerde Chanel, Prada ve Burberry gibi markalar kürk kullanımından vazgeçerken, Dolce&Gabbana’nın sessiz kalması tepki toplamıştı. Geçtiğimiz senelerde markanın mağazalarının önünde ve defilelerinde protesto gösterileri düzenleyen PETA, Pazartesi günü açıklanan kararı takdir ettiklerini belirtti.

Suni kürk üretiminde materyal ve süreç detayları vermeyen Dolce&Gabbana, yaptıkları açıklamada üretim süreçlerinin Fur Free Alliance organizasyonu tarafından denetleneceğini belirttiler. Markanın “kürk zulmüyle olan ilişkisine son vermesini ve daha insancıl ve yenilikçi malzemelere geçiş yapmasını” öven Fur Free Alliance, önümüzdeki koleksiyonlar için Dolce&Gabbana ile iş birliği içinde olacak.

Human Society International, 2017’de anti-kürk olduklarını duyurarak lüks moda markaları arasında kürk kullanmayan ilk marka olan Gucci’nin bir “oyun değiştirici” olduğunu söylemişti. Geçtiğimiz Eylül ayında zulümsüz moda akımına katılan Kering markaları Saint Laurent, Alexander McQueen ve Balenciaga, Sonbahar 2022 koleksiyonlarından itibaren kürk kullanımı yapmayacaklarını belirtmişlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.