Hurmanın 10 Faydası Nedir? Neden Hurma Yemeliyiz?

Yeme- İçme

Binlerce yıl önce bile hurmaların iyileştirici güçleri olduğuna inanılıyordu. Bugün, biraz bilimin ve o nefis tadın yardımıyla, hurma herkesin beslenmesinde temel bir unsur olmalıdır; sadece iyileştirici güçleri için değil, sahip oldukları faydalar için. Hurma vitamin ve minerallerle doludur. Ayrıca iyi bir lif kaynağıdırlar. İşte hurmanın 10 faydası makalemizde sizlerle…

Lif kaynağıdır​

Lif, genel sağlığınız için önemlidir. Lif, sindirim sağlığınıza fayda sağlar. Lifli gıdalar ayrıca daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Tek bir porsiyon hurmada yaklaşık 7 gram lif vardır, bu yüzden onları diyetinize eklemenin zamanı geldi!

Kilo vermenize yardımcıdır​

Diyetinize hurma ekleyerek kolesterolünüzü kontrol altında tutmanıza hatta biraz kilo vermenize yardımcı olabilir. Sağlıklı atıştırmalık yiyecekler arıyorsanız diyetinize hurma ekleyebilirsiniz.

Antioksidan besindir​

Antioksidanlar, vücut hücrelerinizi, vücudunuzda zararlı reaksiyonlara neden olabilecek kararsız moleküllerden korur. Hurmaların potansiyel olarak kalp hastalığı iyi geldiği bilinmektedir.

Beyin sağlığına faydalıdır​

Son araştırmalar, beyin fonksiyonlarınızı iyileştirebileceğini göstermiştir. Hurma, Alzheimer Hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklarla ilişkili inflamatuar belirteçleri azaltma eğilimindedir. Araştırmalar, hurma içeren diyetlerle beslenen farelerin en uzun süre dayanan daha iyi bir hafızaya sahip olduğunu gösterdi.

Mükemmel Doğal Tatlandırıcı​

Hurma, doğal bir şeker olan fruktoz içerir. Tatlıdır ve beyaz işlenmiş şekerler için harika bir alternatiftir. Tariflerde şeker yerine hurma ezmesi kullanın. Örneğin, bir tarifte ½ fincan şeker gerekiyorsa, bunun yerine ½ fincan hurma ezmesi koyun.

Kemik Sağlığını İyileştirir​

Harika bir kalsiyum kaynağıdır! Kalsiyum, kemiklerinizin büyümesine ve güçlü kalmasına yardımcı olur. Hurma ayrıca kemik sağlığı için harika besinler olan ve osteoporoz gibi durumları önleyen selenyum, bakır ve magnezyum içerir.

Hurma Cildinizi Yeniler​

Hurma, cildinizin taze, temiz ve yaza hazır görünmesine yardımcı olan birçok harika vitamin içerir! D vitamini ve C vitamini ayrıca cildinizin elastik kalmasına yardımcı olarak kırışıklıkları önler ve cildinizi pürüzsüz tutar. Cilt sorunları yaşıyorsanız, bazı semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Hamilelikte Hurma Yemek​

Hamileliğin son birkaç haftasında hurma yemek, serviksin daha verimli bir şekilde açılmasına yardımcı olabilir. Bir çalışmada, doğum tarihinden bir ay önce günde 6 hurma yiyen kadınların doğumun doğal olarak başlama olasılığı %20 daha fazlaydı.

gebelikte hurma son haftalardamı yenmeli?

Kabızlığı Giderirler​

Kabızlığın önemli bir savaşçısıdır. Hurma lifle dolu olduğu için bağırsakların hareket etmesine yardımcı olur. Düzenli olarak hurma yemek ve bol su içmek sindirim alışkanlıklarınızda büyük bir değişiklik yapabilir.

Doğurganlığı Artırın

İlaçlara binlerce dolar harcamadan önce hurma yemeyi deneyin. Hurma, erkek doğurganlığını olumlu yönde etkileyebilecek estron gibi mikro elementlere sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.