Dorsalji Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Sağlık

Bir arama motoruna “sırtın üst kısmında ağrı” yazdıysanız veya bir doktorla siyatik sinir ağrınız hakkında konuştuysanız, “dorsalji” kelimesiyle karşılaşmış olabilirsiniz. Ama dorsalji nedir? Bir şekilde sırt ağrısı ile ilgili bir teşhis mi yoksa genel bir terim mi?

Şiddetli dorsalji teşhisi konduktan sonra sırada ne var? Doktorunuz size dorsalji teşhisi koyduğunda seçilecek en iyi tedavi seçeneği nedir? Ameliyatla devam etmek mi yoksa konservatif tedavi ile ağrıyı yönetmek mi daha iyi? Tedaviler ve terapi seçenekleri de dahil olmak üzere dorsalji hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Dorsalji Nedir?​

Yeni başlayanlar için, dorsalji, omurganın farklı bölgelerinden gelebilecek şiddetli sırt ağrısıdır. Ağrının geldiği omurganın belirli bölümüne bağlı olarak, altı tip dorsalji vardır. Bunlar;

Dorsalji tipleri:

Toplamda, bilinen altı dorsalji türü vardır. Bunlar burada listelenmiştir:

  1. Servikal dorsalji: Bazen servikal dorsalji, tıbbi olarak servikalji olarak da adlandırılır. Bu tipte servikal omurga tutulur. Hissettiğiniz ağrı boyun bölgesindedir ve bir tür yaralanma veya başka bir şekilde servikal omurganın dejenerasyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkar.
  2. Servikotorasik dorsalji: Terimden de anlaşılacağı gibi, bu tip dorsalji, omurganın servikal ve torasik bölgelerini içerir. Servikal omurga, boyun bölgesinde bulunan vertebral kolonun en üst kısmıdır. Torasik omurga ise vertebral kolonun ikinci kısmıdır. Servikal omurga ile lomber omurga arasında bulunur. Bu nedenle, servikotorasik dorsaljideki ağrı bu bölümlerin her ikisinden de gelir.
  3. Torasik dorsalji: Servikotorasik dorsalji ile karşılaştırıldığında, bu tip sırt ağrısı sadece torasik vertebral segmentlerden gelir. Tipik olarak, bu tip dorsalji nadir görülen bir durumdur.
  4. Torakolomber dorsalji: Torakolomber dorsalji hem torasik hem de lomber omurgayı içerir. Genellikle, bu tip hem üst hem de alt sırt ağrısını içerir.
  5. Lomber dorsalji: Lomber omurga, torasik omurganın bittiği yerde bulunur ve sakral omurganın başladığı yere kadar devam eder. Sırtın bu kısmı günlük hareketlerimizde en çok kullanılan bölge olduğundan, bu hastalığa sahip hastalarda lomber dorsalji daha sık görülür.
  6. Lumbosakral dorsalji: Bu tip, hem lomber hem de sakral omurgadan kaynaklanan sırt ağrısını içerir.

Dorsaljinin ciddiyeti, etkilediği omurga alanına ve ağrının olası nedenine bağlıdır. Ağrının nedenini doğru bir şekilde belirlemek için doğru ve doğru bir teşhise ihtiyacınız var.

Dorsalji Belirtileri Nelerdir?​


Altı tip arasında değişen bu hastalığın semptomları genellikle hastalar arasında yaygındır. Sırtınızda veya sadece boynunuzda keskin veya acı verici bir ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrı aynı zamanda yanma hissi de taşır. Merdiven çıkmak, sandalyeden veya yataktan kalkmak gibi pozisyonunuzu değiştirmekte zorlanabilirsiniz.

Buna ek olarak, eğilirken ağrı veya zorluk da olacaktır. Genel olarak, duruş değişikliği dorsaljili hastalar için ağrılıdır. Omurilik disklerinin şişmesi nedeniyle sinirlerin tehlikeye girdiği bazı durumlarda, semptomlar genellikle üst ve alt ekstremitelerde uyuşmayı da içerir. Bazen bir batma hissi de yaşanır. Bu sorunların her ikisi de hastanın günlük aktivitelerini kolaylıkla gerçekleştirmesini zorlaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.